Интервю с Борислав Ковачев – "Имаме нужда от повече любов към фолклора, към българското!"
Дата на публикуване:
22.03.2019 18:05
Днес ще Ви срещнем с г-н Борислав Ковачев – главен художествен ръководител на Шопски ансамбъл „Ради Радев“, град Елин Пелин.
Създаден през 1967 г., вече над 50 години „Шопски ансамбъл“ разнася славата на българските народни танци, както в нашата страна, така и в чужбина. Под ръководството на дългогодишния хореограф Ради Радев, а сега и на главния худ. ръководител Борислав Ковачев, „Шопски ансамбъл“ печели престижни национални и международни награди. Представя град Елин Пелин из цяла България и участва във всички мероприятия на нашата община.
- На какво ни учи танцът, г-н Ковачев?
Танцът, във вида в който ние в ансамбъла го играем, ни учи да бъдем духовно освободени, да се грижим за физическата си форма и здравето си – нашето и на колегите. Танцът ни кара да сме винаги ведри, усмихнати.
Учи ни и на любов към фолклора, към българското. Фолклорът е това, което е запазило идентичността на българския народ през годините, и танцувайки, ние разпространяваме това многогодишно българско богатство и го предаваме на поколенията.
- Лично Вас кой Ви запали по танците?
В семейството ми имаше танцьори – моята леля танцуваше в танцовия състав на читалище Иван Вазов в гр. София, чиито хореограф Ради Радев основава по-късно и Шопския ансамбъл. Дядо ми обичаше фолклора – от нашата къща в кв. "Хаджи Димитър" постоянно „гърмеше“ народна музика. По късно, под ръководството на помощник-хореографите на Шопски ансамбъл и зоркия контрол на Ради Радев, основател и главен художествен ръководител на същия, фолклорът зае трайно място в живота ми.
- В какво е магията на българския танц, на българската музика?
Магията на българския танц е съвкупност от бързи крака, ритмичност, усмихнати лица и разбира се всичко това под съпровода на българска народна музика. Но най-важната черта на българския танц е емоцията, която танцьорите предават на публиката. Тя е заразяваща и се предава с душа и сърце. Не случайно казват, че танцьорите „говорят“ на сцената – с краката си, с осанката си, с изражението на лицето си. Това е магията на танца и само, който не е бил на сцената, не е усетил тази емоция.
- Защо децата трябва да учат български народни танци?
Децата трябва да танцуват, за да са физически активни, да растат щастливи, да имат цели, които трябва да преследват и проблеми, които да преодоляват. Учим децата да не се огъват пред трудности, за да растат в дружелюбна, но отговорна среда. При нас децата развиват качества, които им служат в живота на по-късен етап. А защо танца трябва да е народният, фолклорният, този който ни е запазил през годините, който ни отличава от всички останали народи по света – на това всеки сам трябва да си отговори.
- Танцуването, музиката, онзи специфичният ритъм на българския танц, прави ли ни едно?
Да, определено това е нещо характерно българско и малко народи могат да се похвалят с толкова добре запазен автентичен фолклор. Танцът обединява, сплотява и сприятелява, а народният танц ни връща към миналото и ни кара заедно да се гордеем, с това което имаме като народ. Знаете, особено характерно за българските танци е, че се играят като участниците са хванати за ръце, за пояс. Дори и този начин на подредба на танцуващите символизира обединение и показва, че хората заедно са много по-силни.
- Идва нова творческа година... Какви са Вашите планове?
Новината тази година е преименуването на ансамбъла на името на основателя и негов хореограф до 2009 г., Ради Радев, който ни напусна през 2018 г. Това бе огромен шок за нас и мислим, че му го дължим.
Това естествено ни задължава да работим още по-усърдно. Работим сериозно и по най-новия ни проект – любителският клуб към ансамбъла „Шопска академия“. Използвам Вашата трибуна да подканя всеки, който обича фолклора, да не губи време и да се присъедини – емоциите и настроението в залата са неповторими. В генерален план работим с всички групи на ансамбъла, правим нови танци и очакваме всяко предстоящо участие с нетърпение. Тази година е юбилейна и за най-голямото събитие в културния календар на нашата община, а именно Шопският празник. Очакват ни пътувания в чужбина през лятото и разбира се много споделени моменти заедно.
Накрая, но не на последно място, бих искал да благодаря на Община Елин Пелин, за постоянната подкрепа и загриженост за нас и нашата работа и да си пожелая така да е и занапред!
Продължавайте да „горите“ г-н Ковачев! И да палите малки и големи в магията на българските народни танци. Защото танците са онази важна брънка, съхранила ни през годините!
Продължавайте да „горите“ г-н Ковачев! И да палите малки и големи в магията на българските народни танци. Защото танците са онази важна брънка, съхранила ни през годините!